30 Mayıs 2023

gizala daily

Teknoloji • Sanat • Eğlence

AirPods 3 mü yoksa AirPods Pro mu?

Yapılan son etkinlikte duyurulan AirPods 3 şimdiden Apple hayranlarının ilgisini çekti bile! Peki AirPods Pro ve AirPods 3 arasındaki fark ne?

Yeni çıkacak olan AirPods 3, ikinci nesil AirPod’lardan çok AirPods Pro’ya benzeyebilir, ancak tamamen aynı değildir. Öncelikle, AirPods 3’te aktif gürültü iptali veya takılı kulak uçları yok. Ancak, Uzamsal Ses ve Uyarlamalı EQ gibi AirPods Pro dinleme avantajlarından bazılarına sahip. AirPods 3, pil ömründe artış ve suya ve tere karşı dayanıklılık imkanı da sunuyor.

AirPods Pro, satın alabileceğiniz en iyi kablosuz kulaklıklardan biri olarak kabul edilir. AirPods 3’ü henüz test etmedik, bu nedenle iki çift ‘bud’ arasındaki ses performansını karşılaştıramıyoruz. Ancak Apple’ın güncellenmiş AirPods programında bilinmesi gereken temel özellikleri söyleyebiliriz.

İkinci nesil AirPod’lar ve birinci sınıf AirPods Max arasında konumlandırılan AirPods 3 ile AirPods Pro’nun fiyat, tasarım, özellikler, pil ömrü ve daha fazlası açısından karşılaştırmasını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 

Fiyat

AirPods 3

1.999 ₺

AirPods Pro

2.899 ₺

Boyut 30,79 x 18,26 x 19,21 mm 30,9 x 21,8 x 24 mm
Ağırlık 4,28 gr 5,4 gr
Dayanıklılık IPX4 IPX4
Pil Ömrü 6 saat (Şarj kutusuyla 30 saat) 4.5 saat (Şarj kutusuyla 24 saat)
Ses Özellikleri Spatial Audio, Adaptive EQ ANC, Transparency Mode, Spatial Audio, Adaptive EQ
Bağlantı H1, Bluetooth 5.0 H1, Bluetooth 5.0

Tasarım

Daha kısa gövdeleri ve dikdörtgen ‘bud’ları ile AirPods 3, AirPods Pro’ya orijinal AirPod’lardan daha çok benziyor. Aradaki fark, üçüncü nesil AirPod’ların silikon kulak uçlarıyla takılmak üzere tasarlanmamasıdır, bu nedenle kulak içi uyum muhtemelen klasik AirPod’lara benzer hissedecektir. Alternatif olarak, AirPods Pro, kutuda bulunan üç kulak ucu boyutuyla güvenli bir sızdırmazlık vaat ediyor. AirPods Pro kulak ucu uyum testini nasıl kullanacağınızı bildiğiniz sürece, size en uygun boyutu bulabilirsiniz. Bu şekilde, aktif gürültü engellemeyi açma zamanı geldiğinde, dış dünyadan gelen hiçbir ses dinlemenizi kesintiye uğratamaz.

Dayanıklılık açısından, AirPods Pro artık en iyi antrenman kulaklıkları listemize uygun tek AirPods çifti değil. AirPods 3, ter ve suya dayanıklılık açısından benzer şekilde IPX4 olarak derecelendirilmiştir, böylece onları spor salonunda gönül rahatlığıyla takabilirsiniz. Apple, kapasitif dokunmatik sensör bar’ı da yeniden tasarladı. Hem AirPods hem de AirPods Pro’nun dokunmatik alanından daha büyük ve daha belirgin görünüyor.

Özellikler

AirPods 3, güçlü bas ve yüksek frekanslı net sesler sağladığını iddia eden yeni bir düşük bozulma sürücüsüne sahiptir. Hem AirPods 3 hem de AirPods Pro, Uzamsal Ses sunar. Uzamsal Ses, müzik dinleme, film izleme ve daha fazlası için sürükleyici bir dinleme deneyimi sunar. AirPods Pro’da iyi çalıştığını ve ortalama ses bileşenlerini 3D ortamlara yükselttiğini gördük. AirPods 3, ‘bud’ların kulaklarınıza nasıl oturduğuna bağlı olarak sesi otomatik olarak ayarlamak için AirPods Pro’nun Uyarlamalı EQ özelliğini alır.

AirPods 3, yine de en iyi gürültü önleyici kulaklık olma yolunda değil. ANC veya Şeffaflık Modu olmayan AirPods Pro, Apple’ın sattığı ve dikkat dağıtıcı ortam seslerini ayarlamanıza izin veren tek kulaklıktır. AirPods Pro ayrıca basınç eşitleme için bir havalandırma sistemine sahiptir, bu nedenle farklı dinleme modları herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz.

Ek özelliklere gelince, AirPods 3 ve AirPods Pro, Apple’ın H1 yongası ile zahmetsiz eşleştirme, eller serbest Siri aktivasyonu, sesli hatırlatıcılar için Bildirimleri Duyur ve kaybolan AirPod’lar için Find My desteği sunar. Bu araçlardan bazıları yakın zamanda iPhone için iOS 15 yazılım güncellemesiyle birlikte geldi ve her iki AirPod çiftini de yeni iPhone 13 veya iPhone 13 Pro’nuz için uygun aksesuarlar haline getirdi.

Pil Ömrü ve Şarj Kutusu

Hem AirPods 3 hem de AirPods Pro, Qi tabanlı kablosuz şarj altlıkları ve MagSafe şarj cihazlarıyla uyumlu kablosuz şarj kutularına sahiptir.

AirPods Pro, kulağınızda 4,5 saat ve kutusunda ek 19-20 saat olmak üzere 24 saat pil ömrü sunar. Aktif gürültü engellemeyi devre dışı bırakırsanız, AirPods Pro’yu şarj kutusuna geri koymadan önce 5 saate kadar dinleme süresini kısaltabilirsiniz.

AirPods 3, Apple’ın vaatlerini karşılarsa, AirPods Pro’dan 1,5 saat daha uzun ömürlü olacak ve toplam 6 saatlik dinleme süresi olacak. Kutusunda ise 30 saate kadar pil ömrü sunmakta.

AirPods Pro’ya 2.899 ₺ harcamak istemiyorsanız, ancak iki yıl önce çıkmış bir kulaklık da almak istemiyorsanız, yeni AirPods 3 sizin için doğru dengeyi sağlayabilir. Orijinal bir AirPods-AirPods Pro hibriti olan AirPods 3, Apple’ın marka içi kulaklık serisindeki bir boşluğu doldurmuş oluyor.

ANC ve Şeffaflık Modu olmasa da AirPods 3, AirPods Pro’ya kıyasla dezavantajlı durumda. Aktif gürültü iptali anlaşmayı bozsa da Uzamsal Ses ve Uyarlanabilir EQ ile AirPods 3, o kadar da az premium değil.

Herhangi bir sonuca varmadan önce AirPods 3 ses kalitesini ve pil ömrünü test etmemiz gerekiyor, ancak görünüşe göre AirPods 3 ve AirPods Pro, yakın gelecekte yeni AirPods satın alan herkes için ortak karar olabilir.