30 Mayıs 2023

gizala daily

Teknoloji • Sanat • Eğlence

Apple Etkinliğinde Dair Tüm Detaylar: MacBook Pro 2021, AirPods 3 ve daha fazlası… – Ekim 2021

Apple’ın Ekim 2021 etkinliği 18 Ekim 2021’de canlı yayında gerçekleşti. İşte etkinlikte açıklanan bazı yenilikler…

Daha önceki Apple etkinlikleri gibi, Apple Unleashed etkinliği de sanaldı ve Apple Park’tan yayınlandı. MacBook Pro 2021 (14 inç), MacBook Pro 2021 (16 inç), AirPods 3 ve HomePod gibi önceden beri konuşulan cihazlar bu etkinlikle birlikte kesinlik kazanmış oldu ve yeni renkleriyle birlikte tanıtıldı.

MacBook Pro 14 inç 2021

MacBook Pro 14 inç 2021’in bu sonbaharda gelmesi giderek daha olası görünüyor. Bloomberg’den Mark Gurman, en son Power-On bülteninde MacBook Pro 2021 modellerinin “önümüzdeki haftalarda piyasaya sürülmesi gerektiğini” ifade etmişti.

İlk ARM tabanlı Apple Silicon işlemcisi, Apple M1 çipi olarak adlandırıldığından, Apple’ın bu çipin bir sonraki sürümünü M1X olarak adlandırması bekleniyor. Bir kaynak, Apple’ın 2021 Mac’leri için 20 çekirdekli bir Apple Silikon işlemci planladığını açıkladı. Bu, mevcut 8 çekirdekli (4 yüksek performanslı, 4 yüksek verimli) yongasından daha önemli bir yükseltme.

Diğer söylentiler arasında yeni 14 inç mini LED ekran, daha fazla bağlantı noktası (HDMI ve SD kart dahil), düz kenarlı tasarım ve MagSafe şarjı yer alıyor. Ayrıca MacBook Pro 2021’in bir ekran çentiğine sahip olabileceğine dair bir son dakika söylentisi de var.

MacBook Pro 16 inç 2021

MacBook Pro 14 inç 2021’e ek olarak, MacBook Pro 16 inç 2021’in de yakında piyasaya çıkacağına inanılıyor. MacBook Pro 14 inç 2021’e kıyasla yalnızca mini bir LED ekran ve güçlü M1X çip içermesinin yanı sıra MagSafe şarjıyla birlikte oldukça ihtiyaç duyulan HDMI ve SD kart bağlantı noktalarını da içermesi bekleniyor.

2021 MacBook Pro için bir başka büyük değişiklik de Touch Bar’ın kaybı. Analist Ming-Chi Kuo’ya göre, dokunmatik ekran bandı, diğer dizüstü bilgisayarlarda ve 2016 öncesi MacBook’larda bulunanlara benzer bir dizi fiziksel tuşla değiştiriliyor.

AirPods 3

AirPods 3’ün bir sonraki Apple etkinliğinde tanıtılması muhtemel görünüyor. AirPods Pro ve AirPods Max’in başarısının ardından Apple, giriş seviyesi kulaklıklarını yenileyerek en iyi kablosuz kulaklık iddiasını sürdürecek gibi duruyor.

AirPods 3’ün Ağustos ayında seri üretime girdiği bildirilirken, Apple aynı anda mevcut nesil AirPod’larda üretimi azalttı. Ancak sahte AirPods satışlarının artmasıyla diğer sızıntıların doğruluğunu ölçmek ise zor.

Bazı raporlar, en son modelin kulaklık uçları olmadan AirPods Pro gibi görüneceğini söylerken, diğerleri AirPods 3’ün gerçekten esnek kulaklık uçlarına sahip olacağını öne sürüyor. Aktif gürültü blokesinin de dahil edilmesiyle ilgili çelişkili raporlar var.

AirPods 3’ün çoğu büyük özelliği, iOS 15 güncellemelerinin bir parçası olarak gelebilir. Dolby Atmos ve uzamsal ses özelliği AirPods 3’te de karşımıza çıkıyor. Ayrıca otomatik geçiş, yumuşak sesleri yükseltmek ve frekans ayarlamaları için Kulaklık Konaklaması ve çok yüksek sesli müzik dinlerken bildirim gönderecek şekilde güncellenen İşitme Sağlığı için destek bekliyoruz.

Mac mini M1X

M1X çipli ve potansiyel olarak yeni bir tasarıma sahip yükseltilmiş bir Mac mini hakkında dönen söylentiler var. Jüri, bu cihazın bir sonraki Apple etkinliğinde gösterilip gösterilmeyeceği konusunda kararsız.

iDrop News, Apple’ın pazarlamasında yer alan bir kişiden, Apple’ın başlangıçta yaklaşmakta olan MacBook Pro’ların yanı sıra yeni bir Mac mini üretmeyi planladığını, ancak dizüstü bilgisayarın “parlaması” için lansmanı geciktireceğini söyleyen bir bilgi iddia ediyor.

Ancak aynı rapor, yeni bir Mac mini için üretimin arttığını gösteren tedarik zincirini gözler önüne seriyor. Dolayısıyla yakında yeni bir Mac mini’nin çıakacağını net tarihini veremesek de söyleyebiliriz.

Apple Eylül 2021 Etkinliğinde Ne Duyurulmuştu?

iPhone 13 ve iPhone 13 Pro: iPhone 13 serisinin daha parlak ekranı, daha uzun pil ömrü ve güçlü kameraları onu şimdiye kadarki en iyi iPhone serisi yapıyor. iPhone 13 Pro’nun uyarlanabilir 120Hz ekranı da harika.

Apple Watch 7: Bu sonbaharda çıkacak olan Apple Watch 7, geçen yılki modele kıyasla daha büyük ekranlara ve daha kıvrımlı bir kasaya ve daha parlak bir ekrana sahip.

iPad (2021): Kademeli bir yükseltme olmasına rağmen, iPad 2021 makul bir fiyata harika bir ekran, sorunsuz performans ve iyi pil ömrü sunan eski bir tasarıma sahip ancak iyileştirilmiş bir tablettir.

iPad mini (2021): iPad mini 6 2021, inanılmaz derecede taşınabilir, hafif tasarımı ve hızlı A15 Bionic işlemcisiyle ihtiyacımız olan küçük ama güçlü iPad.

Sırada Ne Var?

iPhone 13, Apple Watch 7, AirPods 3, yeni Macbook Pro’lar, iPad mini 6 ve iPad 9, bizi 2021’in sonuna kadar götürecek. Ayrıca Apple’ın Aralık ayı sonlarında sürpriz bir ürün lansmanı yapması görülmemiş bir olay değil, ancak bu bir etkinlik değil de basın açıklaması da olabilir. Neden Mac Mini 2021 veya MacBook Air 2021 gibi bir model olmasın ki?

Erken söylentileri duyduğumuz diğer ürünler arasında, muhtemelen yenilenmesi gereken AirPods Pro 2 yer alıyor. Ufukta daha ileride Apple Gözlük veya bir Apple VR ve karma gerçeklik kulaklığı var. Ve günün birinde Apple Car bile gelebilir.

Tim Cook’un 2025 ile 2028 arasında “bir tane daha” büyük ürün piyasaya sürüldükten sonra istifa etmeyi planladığı iddia ediliyor, bu nedenle bu yeniliklerden en az biri birkaç yıl sonra olabilir.