30 Mayıs 2023

gizala daily

Teknoloji • Sanat • Eğlence

Avrupa Komisyonu’nun Evrensel Şarj Cihazı Planları Apple Gibi Şirketleri USB-C Sunmaya Zorlayabilir

Avrupa Komisyonu, e-atıkları azaltmak amacıyla USB-C’yi telefon ve tablet gibi elektronik cihazlar için standart şarj seçeneği haline getirmeyi planlıyor.

Avrupa Komisyonu, e-atıkları azaltmak amacıyla kısa süre önce USB-C’yi tüm elektronik cihazlarda evrensel şarj seçeneği haline getirme planlarını duyurdu.

Sonuç olarak, Apple gibi şu anda USB-C şarj seçenekleri sunmayan şirketlerin Avrupa’da cihaz satmaya devam etmek için potansiyel olarak USB-C’yi ek bir seçenek olarak eklemesi veya Lightning’i USB-C ile değiştirmesi gerekecek.

Avrupa Komisyonu’nun USB-C’yi evrensel bir şarj seçeneği olarak önerdiği yasa, alternatif şarj seçeneklerinin yolda olduğunu gösterebileceğinden Avrupa’daki birçok Apple sahibinin dikkatini çekti.

Şu anda, Apple gibi şirketlerin cihazları dışında, piyasadaki çoğu modern elektronik cihaz USB-C sunuyor.

Tüketicilerin şarj cihazları arasında geçiş yapma ve adaptör kullanımı gibi rahatsızlıklardan kaçınmasına yardımcı olmak ve e-atığı azaltmak amacıyla Komisyon, USB-C’yi tüm elektronik cihazlar için standart şarj seçeneği yapmayı planlıyor.

Bununla, Apple’ın gelecekte Lightning ile birlikte (veya onun yerine) cihazlarında USB-C sunması veya kablosuz şarj ile yaratıcı olması gerekecek gibi görünüyor.

Apple’ın potansiyel olarak USB-C sunmasındaki bu değişim şu anda Amerika Birleşik Devletleri gibi yerlerden ziyade Avrupa’da yoğunlaşırken, Apple’ın USB-C’yi yalnızca Avrupa’da değil, her yerde tüm cihazlarında sunması ile sonuçlanan bir dalgalanma etkisi görebiliriz.

“Bugün Komisyon, elektronik cihazlar için farklı, uyumsuz şarj cihazlarının yaygınlığının neden olduğu e-atık ve tüketici rahatsızlığına karşı önemli bir adım atıyor.

Endüstri ile gönüllü bir yaklaşımla yıllarca çalışmak, son on yılda cep telefonu şarj cihazı sayısını 30’dan 3’e çekti, ancak tam bir çözüm sağlayamadı.

Komisyon şimdi tüm ilgili cihazlar için ortak bir şarj çözümü oluşturmak için mevzuat ortaya koyuyor.

Bugünün revize edilmiş Radyo Ekipmanı Direktifi önerisiyle, şarj bağlantı noktası ve hızlı şarj teknolojisi uyumlu hale getirilecek: USB-C, tüm akıllı telefonlar, tabletler, kameralar, kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler ve el tipi video oyun konsolları için standart bağlantı noktası haline gelecek.

Ayrıca Komisyon, şarj cihazlarının satışını elektronik cihazların satışından ayırmayı teklif ediyor. Bu, tüketicilerin rahatlığını artıracak ve şarj cihazlarının üretimi ve imhasıyla ilişkili çevresel ayak izini azaltacak ve böylece yeşil ve dijital geçişleri destekleyecektir.”

  • Elektronik cihazlar için uyumlu bir şarj bağlantı noktası: USB-C, ortak bağlantı noktası olacaktır. Bu, tüketicilerin cihaz markası ne olursa olsun aynı USB-C şarj cihazıyla cihazlarını şarj etmelerini sağlayacak.
  • Uyumlaştırılmış hızlı şarj teknolojisi, farklı üreticilerin şarj hızını haksız yere sınırlamasını önlemeye yardımcı olacak ve bir cihaz için uyumlu herhangi bir şarj cihazı kullanırken şarj hızının aynı olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.
  • Bir şarj cihazının satışının elektronik cihaz satışından ayrılmasıyla: tüketiciler yeni bir şarj cihazı olmadan yeni bir elektronik cihaz satın alabilecekler. Bu, satın alınan veya kullanılmayan ya da istenmeyen şarj cihazlarının sayısını sınırlayacaktır. Yeni şarj cihazlarının üretiminin ve bertarafının azaltılmasının, elektronik atık miktarını yılda yaklaşık bin ton azaltacağı tahmin edilmektedir.
  • Tüketiciler için iyileştirilmiş bilgiler: Üreticilerin, cihazın gerektirdiği güç ve hızlı şarjı destekleyip desteklemediği dahil olmak üzere şarj performansı hakkında ilgili bilgileri sağlamaları gerekecektir. Bu, tüketicilerin mevcut şarj cihazlarının yeni cihazlarının gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını görmelerini kolaylaştıracak veya uyumlu bir şarj cihazı seçmelerine yardımcı olacaktır. Diğer önlemlerle birlikte bu, tüketicilerin satın alınan yeni şarj cihazı sayısını sınırlandırmasına ve gereksiz şarj cihazı satın alımlarında yılda 250 milyon € tasarruf etmelerine yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki maddelerin şu an için sadece bir plan olduğunu unutmamak gerek. Önerinin önce Avrupa Parlamentosu ve Konsey tarafından kabul edilmesi gerektiği için henüz hiçbir şey uygulanmadı.

Böyle bir durumda, şirketlere uyum sağlamak için bu mevzuatın kabul edildiği tarihten itibaren 24 aylık bir geçiş süresi de verilecek. Esasen, Apple gibi USB-C sunmayan şirketlerin ne yapacaklarını anlamaları için 24 ay.

IGN gibi kuruluşlar tarafından bildirildiği üzere, mevzuatın kabul edilme şansı yüksek, çünkü Avrupa Parlamentosu geçmişte standart şarj cihazları lehinde oy kullandı. Bu konuda oylamanın benzer olacağını düşünüyoruz.

Bununla birlikte, bunun geçip geçmediği ve bu yasanın çıkarılmasının Apple gibi şirketler için ne anlama geleceği konusunda sizi bilgilendireceğimizden emin olacağız.

O zamana kadar, Avrupa Komisyonu’nun USB-C’yi telefonlar, tabletler ve taşınabilir oyun cihazları gibi elektronik cihazlar için evrensel bir şarj bağlantı noktası yapma planları hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyoruz.