30 Mayıs 2023

gizala daily

Teknoloji • Sanat • Eğlence

Dünyanın en pahalı Atari’si 270 bin dolara sahibini buldu!

1972 yılında Amerika’da kurulan oyun şirketi Atari, ilk olarak Atari Pong ve Atari 2600 modellerini satışa sunmuş ve büyük ilgi görmüştü. Türkiye’de de 1990’lı yıllara damga vuran Atari oyun konsolları şimdilerde yeniden gündemde!

Atari’nin Home Pong modelini tanıtma amaçlı ürettiği iki prototipten biri olan bu ahşap model Steve Jobs’un eski akıl hocası Allan Alcorn’un koleksiyonuna ait. Home Pong prototipi pedallı kontrol düğmeleri, kırmızı bir “oyunu başlat” düğmesi, dahili hoparlörü için metal bir ızgara ve çalışmayan bir Pong çipi içeriyor.

Atari, ilk kez 1972’de masa tenisi temalı video oyununu piyasaya sürmüştü. Birkaç yıl sonra da şirket, ev için sistemlerini tanıtarak evlerdeki video oyun konsolları için kendi pazarını oluşturmuştu.

Allan Alcorn, Atari Home Pong ile ilgili ise şunları aktarıyor;

Daha önce hiç özel bir çip tasarlamamıştım ama yanımda deneyime sahip bir mühendis olan Harold Lee vardı ve çipi çalıştırmayı başardık. Yanlışlıkla çipi tasarlamanın projenin en zor kısmı olacağını düşündüm ama sürpriz bir şekilde plastik kasa çipten daha uzun sürdü ve daha pahalıya mal oldu. Sonunda plastiği bitirdik, ancak ürünü Sears gibi potansiyel müşterilere göstermek için, bitiş kasasının nasıl görüneceğine dair el yapımı bir ahşap maketle demo yapmak zorunda kaldık. Alcorn, ”Ahşap maket, tabanında elektronik aksamı olan ve bitmiş Pong oyununa çok benzeyen ve işlev gören bir kutuya takıldı” diye ekliyor.