31 Ocak 2023

gizala daily

Teknoloji • Sanat • Eğlence

IKEA Akıllı Sehpa Şeklindeki Yeni Hava Temizleyicisini Piyasaya Sürdü

Mobilya ve  ev gereçleri denince akla gelen ilk isim olan IKEA, teknoloji ve mobilyayı birleştirerek en son yeniliği olan Akıllı Sehpa’yı piyasaya sürdü. Sehpa şeklindeki hava temizleyicisi yer tasarrufu sağlarken şık görünümüyle de göze hitap ediyor.

Kısa süre önce IKEA, elektronik ürünleri mobilyaya dönüştürme yolculuğuna devam ederek, küçük bir masa olarak ikiye katlanabilen yeni hava temizleyicisi “Starkvind”i piyasaya sürdü.

“IKEA için akıllı ev, küçük gereçlerle ilgili değil. Bu, sağlam ev döşeme bilgimizi dijital çözümler ve teknolojiyle birleştirerek hayatı ve evi daha iyi hale getirmekle ilgili” diyor İsveç IKEA Ürün Sahibi Henrik Telander. “Bu nedenle, müşterilere evlerinde iyi bir deneyim sağlamak için havayı temizleme işlevini ve teknolojiyi entegre etme olasılığını araştırıyoruz.”

Üç filtreli sistem, PM 2.5 partikülleri, toz ve polen gibi havadaki daha küçük partiküllerin yüzde 99,5’ini filtreleyebilir. Filtrelerden biri, formaldehit ve diğer VOC gazları gibi istenmeyen gazları yok edebilmesinin yanı sıra yemek kokuları gibi diğer kokuları da azalttığını iddia ediyor. Kullanıcıların manuel olarak kontrol etmesi için beş farklı fan hızı ve dahili bir sensör kullanarak hızı ayarlayan ayrı bir otomatik mod bulunuyor.

Ikea’ya göre, hava temizleyici 215 fit kareye (20 metrekare) kadar olan odaları temizleyebilmeli, gürültü seviyesi ise en düşük seviyede (24 desibel olarak) belirtilmiş -ki bu neredeyse hiç duyulmadığı anlamına geliyor.

Masanın açık meşe ve koyu meşe kaplama renkleri mevcut. Ekim ayında satışa sunulacak olan  Akıllı Sehpa için 189 dolar ve sehpadan bağımsız olan model için 129 dolar fiyat biçilecek. Partikül filtresi dahil iken gaz filtresini ayrıca satın almanız gerekecektir. Türkiye’ye ne zaman geleceği bilinmeyen ürünün birçok talibi olacak gibi görünüyor.