30 Mayıs 2023

gizala daily

Teknoloji • Sanat • Eğlence

iOS 15 Güncellemesine Dair Detaylar

Yakın zamanda Apple sistem güncellemesi iOS 15’in resmi sürümünü tüm Dünyada yayımladı. Sistem güncellemesinin ana sürümü olan iOS 15, üç aydan fazla sürede test edildi. UI arayüz tasarımının ve işlevsel deneyiminin yeni yükseltmesi, çok sayıda iPhone kullanıcısını yükseltmeye teşvik ediyor. Hep birlikte iOS 15’in yeni özelliklerini inceleyelim.

Canlı Metin

iOS 15’teki en pratik ve şaşırtıcı özellik, fotoğraflardan hızlı ve kolay bir şekilde metin çıkarmanıza ve uygulamanıza olanak tanıyan “Canlı Metin” özelliğidir. İster kamerayla çekilmiş bir fotoğraf, ister önceden çekilmiş bir fotoğraf, bir ekran görüntüsü veya bir web sayfası görüntüsü olsun, fotoğraflar tıklandığında sistem genelinde metin görüntüleyebilir ve kopyalama, yapıştırma, arama ve çevirmeyi destekler.

Örneğin, kamera açıksa, kamera metni algıladığında canlı metin simgesi görünür ve metin içeriğini çalıştırmak için üzerine tıklamanız yeterlidir. Telefon numaraları ve coğrafi konumlar gibi bilgiler de hızlı bir atlama için bir bağlantı olarak tanınabilir. Hızlı bir şekilde seçmek için albümdeki görüntünün üzerindeki metne uzun basın. Son aylarda yapılan testler, tanıma doğruluğunun çok yüksek olduğunu ve hatta el yazısı yazı tiplerinin bile tanınabileceğini göstermiştir.

Şu anda “Canlı Metin” 7 dili destekliyor: İngilizce, Çince, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca ve Portekizce. iPhone, iPad ve Mac üzerinde çalıştırılabilir. Unutulmamalıdır ki sadece A12 ve üzeri yongalara sahip modellerde bu özellik kullanılabilir.

Bildirim

Bildirim, iOS 15 güncellemesinden bu yana en göze çarpan değişiklikleri getiriyor.

iOS 15’ten önce, SMS bildirimleri alınırken yalnızca iMessage simgesi görüntüleniyordu. Yeni sürümde, bildirim başlığı sadece kişinin fotoğrafını doğrudan görüntülemekle kalmaz, aynı zamanda mesajı net bir şekilde görebilmeniz için orijinal uygulama simgesiyle birlikte büyütür.

Yeni eklenen “Bildirim Özeti” işlevi çok “kişiselleştirilmiş”. Bildirimde “Zamanlanmış Özet”i açın, uygulamayı seçmek için talimatları izleyin, zamanı ve sıklığı ayarlayın ve belirtilen zamanda toplu olarak bir grup bildirim gönderin. Bu, bildirimleri yönetmek için harika bir özelliktir. Arkadaşlarınızın mesajlarını kaçırma konusunda endişelenmeyin, çünkü “Bildirim Özeti” altında gruplanan içeriğin çoğu, nispeten düşük önceliğe sahip “acil olmayan bildirimler”dir. Önceden, bildirimi sola kaydırmak ve “Yönet”i seçmek size yalnızca “Örtülü İletme” ve “Kapat…” seçeneklerini veriyordu. iOS 15’te “Bir saatliğine sessize al” ve “Bugün hatırlatıcı yok” gibi seçenekler eklendi.

Mekansal Ses

Apple’ın dinamik kafa izleme teknolojisi sayesinde, iOS 15’in bir başka büyük sürprizi, AirPods Pro/AirPods Max’in daha da uç “Mekansal Ses” deneyimidir. “Mekansal Ses” nedir? Surround kanallar tam olarak doğru noktaya yerleştirilmiştir ve sürükleyici bir surround ses deneyimi yaratmak için başınızı çevirmek veya cihazı istediğiniz gibi hareket ettirmek sorun değildir.

Bir yıl önce, iOS 14 piyasaya sürüldüğünde, “Uzamsal Ses” özelliği eklendi, ancak ses kaynağında yalnızca Apple’ın kendi Apple TV + ve Tencent Video’nun “Zhencai Audiovisual” koşulları altında uygulanabilecek kısıtlamalar var. Artık iOS 15’teki “Spatial Audio”nun güncellenmiş sürümü artık Apple Music’in Dolby Atmos’u ile sınırlı değil.

FaceTime

FaceTime artık “Uzamsal Ses” modunu destekliyor. Bir kanepede oturduğunuzu ve arkadaşlarınızın etrafınıza dağıldığını hayal edin. Arkadaşlarını sağda veya solda, uzakta veya yakında hissedebilirsin. Bu tam olarak FaceTime’ın size vermek istediği duygudur, böylece yüz yüze iletişim kurduğunuzu hissedebilirsiniz.

FaceTime’da Portre modunu açarak arka planı bulanıklaştırabilir ve kendinizi öne çıkarabilirsiniz. Craig Federighi’nin WWDC21’de özetlediği gibi, güncellenmiş FaceTime “daha doğal, daha rahat ve daha gerçekçi”.

Mikrofon modları, mikrofonun konuşmacının ses tellerini çevredeki gürültüden daha fazla koruduğu ve iyi bir gürültü azaltma sağladığı anlamına gelir. Geniş Spektrum modu tam tersidir. Arkadaşlarınızın canlı grubun şarkı söylediğini ve yan taraftaki köpeğin havladığını duymasını istiyorsanız, bu mod daha iyidir.

SharePlay, mesafeden bağımsız olarak aileniz ve arkadaşlarınızla gösterilerin ve müziğin keyfini çıkarmanıza olanak tanır. Ayrıca, ekranınızı FaceTime aracılığıyla başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır.

Safari

WWDC21’de Safari, daha hoş ve kullanımı daha kolay olan tamamen yeniden tasarlanmış bir görünümle tanıtıldı.

Safari’nin yeni sürümü daha kompakt bir sekme tasarımına sahip ve ayrıca sekme grubu işlevlerini de destekliyor. Düğmeler büyük ölçüde basitleştirildi ve ana sayfa rengi, pencereyi ve web sayfasını entegre etmek için otomatik olarak ayarlandı.

Yeni sekme çubuğu tasarımı, karmaşık sekmeleri sınıflandırmanıza ve kaydetmenize olanak tanır ve bunları arkadaşlarınızla paylaşmak için doğrudan bir e-postaya sürükleyip bırakabilirsiniz. Etiketler artık sekme çubuğuna yapıştırılmaz, tıpkı bir kitabın sayfaları gibi taşınabilen ve kaydedilebilen bir sayfa haline gelir. Etiket grubu, birden fazla cihaz arasında sorunsuz senkronizasyonu desteklediğinden, herhangi bir cihazda yapılan değişiklikler tüm cihazlara zamanında senkronize edilebilir. Belki bu sefer gerçekten Chrome’u bir kenara bırakıp Safari’yi deneyebilirsiniz.

Odak Modu

Bildirim işlevini genişleten bir “odak modu” da var.

Adından da anlaşılacağı gibi, “Odak Modu” önemli bilgilere daha iyi odaklanmanıza yardımcı olabilir. Önceki “Rahatsız etmeyin” modunun bir evrimidir. “Ayarlar Odağı” ile, sürüş, fitness, okuma, oynama, uyuma gibi durumlarınızı önceden ayarlayabilir veya kategoriyi özelleştirebilir, kendi ihtiyaçlarınıza göre farklı türde bilgi ekranı ayarlayabilirsiniz.

Bellek Karışımları

Fotoğraf depolama özelliğinin iOS 15 sürümü de büyük bir güncelleme aldı.

Yepyeni görünüm ve etkileşimli arayüze ek olarak, Apple Music de entegre edilmiştir. Fotoğraf koleksiyonunuz için Apple Music tarafından önerilen müzikler veya çalma listenizden en sevdiğiniz şarkıları ekleyebilirsiniz. Albümü açın, “Sizin için tavsiye” sekmesini seçin ve istediğiniz zaman bir “Anılar” seçin, sistem tarafından doğaçlama dinamik etkileşimli efektleri görebilir ve müzik ritmi ile geçiş yapabilirsiniz.

Ayrıca yeni tanıtılan “Bellek Karışımları” özelliğini de deneyebilirsiniz. Efekti değiştirmek için döner düğmeyi kaydırın, sistem ritim ve geçiş efektlerini akıllıca ayarlar ve profesyonel renk ayarları katar.

Büyüteç

iOS 15’te, orijinal olarak Erişilebilirlik özelliğine dahil edilen Büyüteç özelliği bağımsız bir uygulama haline geldi; bu, parlaklığı, kontrastı ve çeşitli filtreleri ayarlamanıza olanak tanıyan dijital bir büyüteçle eşdeğerdir.

Fotoğraf çekerken büyütme yapar gibi geliyor. Ama aslında, “büyüteç”in etkisi çok daha iyi. Dersler veya toplantılar sırasında not almak ve bazı menüleri veya kılavuzları okumak için bir PPT kullanmak çok uygun olacaktır.

Hava Durumu

Hava Durumu uygulamasının yeni sürümünü açın ve düzenin ne kadar değiştiğini kendiniz görün.

Evet, Apple Hava Durumu uygulamasını yeniden tasarladı. Yeni arayüz, hava durumu verilerinin daha fazla grafiksel gösterimi, tam ekran haritalar ve dinamik düzenler dahil olmak üzere daha fazla bilgi içeriğine sahiptir. Yeni hava durumu uygulamasının animasyonlu arka planı çok hassastır ve güneşin ve yağışın konumunu doğru bir şekilde yansıtabilir. Yağmur veya kar yağmaya başladığında ve durduğunda iPhone’unuz aracılığıyla bildirim alabilirsiniz.

Not

iOS 15, bir dizi benzetilmiş ifade ekledi. Kalp şeklinde, yıldız şeklinde ve retro gözlük çerçeveleri dahil olmak üzere 40’tan fazla yeni kıyafet seçeneği kullanabilirsiniz. Sol gözünüz ve sağ gözünüz için farklı bir renk bile seçebilirsiniz.

Bu sefer Apple’ın engelliler için koklear implantlar, oksijen tüpleri ve yumuşak kasklar dahil olmak üzere 3 erişilebilir tasarım simülasyonunu piyasaya sürdüğünü belirtmekte fayda var.

Alarm

Önceki iOS 14’te çalar saat ayarı, döner çarktan sayısal klavye girişine değiştirildi. iOS 15’te Apple, çalar saati tekrar ayarlamak için arayüzü değiştirdi. Artık, uykuya dalmadan önce Taptic Engine’in hoş titreşimini dinleyerek kadranı yukarı ve aşağı sürükleyerek alarmı kolayca ayarlayabilirsiniz.