30 Mayıs 2023

gizala daily

Teknoloji • Sanat • Eğlence

Nintendo, Switch Satışlarındaki Hedefi Düşürdüklerini Açıkladı!

Tüm Dünya’da yaşanan çip sıkıntısı kendini göstermeye devam ediyor. Akıllı cep telefonları, arabalar ve birçok elektronik ürünün yapı taşı olan yarı iletken çiplerin stok sorunu her alanda olduğu gibi oyun sektöründe de problem yaratıyor. Playstation 5 konsolun üretim sıkıntılarının ardından şimdi de Nintendo, Switch konsolların satışında bir hedef küçültmeye yöneldiklerini açıkladı.

Nintendo, yaşanan çip sıkıntısına istinaden konsol üretimini yavaşlatmak zorunda kaldı. Üretimi tamamen durdurmak yerine ise satış hedeflerini 1,5 milyon düşürerek 24 milyon olarak açıkladı. Mali yıl bilanço verilerine göre de altı aylık dönemin net karı yüzde 19,4 düşüşle 171,8 milyar ¥’e düştü. Totalde firma gelirinin yüzde 18,9 düşerek 624,2 milyar ¥’e gerilediği açıklandı. Switch satışları ise yüzde 34 azaldı ve 8,3 milyona düştü.

Nintendo Başkanı Furukawa Shuntaro yaptığı açıklamada

Talebi karşılayacak seviyede üretemiyoruz. Toparlanma sinyali görülmediğinden durumun ciddiyetinin sürmesini bekliyoruz.

dedi.

Mart 2022’de sona erecek 2021 mali yılında firma, önceki yıla kıyasla net karının yüzde 27,1 düşüşle 350 milyar ¥’e ulaşmasını hedefliyor.