30 Mayıs 2023

gizala daily

Teknoloji • Sanat • Eğlence

PlayStation VR2 ve PlayStation Sense Controller Tanıtıldı!

PlayStation, yeni yıla girdiğimiz şu günlerde hepimize güzel ve heyecanlandıran haberler vermeye başladı bile! PS5 için yeni nesil sanal gerçeklik sistemi kurmaya başlayan PlayStation şirketi iki yeni ürünü olan PlayStation VR2 ve PlayStation VR2 Sense controller’ı duyurdu.

Playstation VR2, VR oyunlarını yeni bir boyuta taşıyor. Oyuncular, oyun içerisinde varolma hissiyatını daha önce hiç yaşamadıkları kadar yaşayacaklar. Birinci sınıf geliştiriciler tarafından oluşturulan, oyun dünyalarının yaratıcılığı ve donanıma dahil edilen en son teknoloji sayesinde kulaklıklı mikrofon seti ve kontrolörler ellerindeyken, oyuncular başka hiçbir şeye benzemeyen yüksek bir his yelpazesi hissedecekler.

PS5’teki yeniliklerimizi temel alan PlayStation VR2, basitleştirilmiş tek kablolu kurulumun yanı sıra aslına uygun görseller, yeni duyusal özellikler ve gelişmiş izleme ile gerçek bir yeni nesil deneyim sunar.

Görsel Doğruluk: Yüksek kaliteli bir görsel deneyim için PS VR2, 4K HDR, 110 derecelik görüş alanı ve foveated işleme sunar. Bir OLED ekranla oyuncular, göz başına 2000×2040 ekran çözünürlüğü ve 90/120Hz akıcı kare hızları bekleyebilirler.

Kulaklık Tabanlı Denetleyici Takibi: İçeriden dışarıya izleme ile PS VR2, VR başlığına yerleştirilmiş entegre kameralar aracılığıyla sizi ve denetleyicinizi izler. Hareketleriniz ve baktığınız yön, harici bir kameraya ihtiyaç duymadan oyun içinde yansıtılır.

Yeni Duyusal Özellikler: PS VR2 Sense Teknolojisi, göz izleme, kulaklık geri bildirimi, 3D Ses ve yenilikçi PS VR2 Sense denetleyiciyi birleştirerek inanılmaz derecede derin bir dalış hissi yaratır. Kulaklıklı mikrofon seti geribildirimi, oyuncunun oyun içi eylemlerinin hislerini artıran yeni bir duyusal özelliktir. Akıllı bir dokunsal öğe ekleyen ve oyuncuları oyun deneyimine daha da yakınlaştıran titreşimlere sahip tek bir yerleşik motor tarafından yaratılmıştır. Örneğin, oyuncular gergin anlarda bir karakterin yüksek nabzını, karakterin başına yakın geçen nesnelerin hücumunu veya karakter hızla ilerlerken bir aracın itişini hissedebilir. Ek olarak, PS5’in Tempest 3D AudioTech’i, bu yeni dalış düzeyine katkıda bulunarak oyuncunun çevresindeki seslerin canlanmasını sağlar.

Göz İzleme: Göz izleme ile PS VR2, gözlerinizin hareketini algılar, böylece belirli bir yöne basit bir bakış, oyun karakteri için ek bir girdi oluşturabilir. Bu, oyuncuların yeni ve gerçeğe yakın şekillerde daha sezgisel bir şekilde etkileşime girmesine izin vererek, oyunda yeni bir gerçekçilik düzeyi sağlayan yüksek bir duygusal tepki ve gelişmiş ifade sağlar.

PlayStation VR2’deki tüm bu gelişmeler, PS VR2 Sense denetleyicilerinden gelen dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikleyicilerle birleştiğinde, oyuncuların oyunları çok daha içten bir şekilde hissetmelerini ve onlarla etkileşim kurmalarını sağlar. PS VR2’de ayrıca basit bir kurulum süreci olacak — doğrudan PS5’e bağlanan tek bir kabloyla hemen VR deneyimine katılabilirsiniz.

PlayStation VR2 için Özel Oyun

PlayStation ayrıca PlayStation’daki en büyük özel serilerden birinin PS VR2’ye geleceğini duyurmaktan mutluluk duyduğunu belirtti: Guerrilla ve Firesprite’tan Horizon Call of the Mountain. Bu orijinal oyun özellikle PS VR2 için inşa edilmiştir ve oyuncuların Horizon dünyasının daha derinlerine inmeleri için kapıları açacaktır.

PlayStation VR2 Özellikleri

Görüntüleme yöntemi OLED
Panel çözünürlüğü Tek göz için 2000 x 2040
Panel yenileme hızı​ 90Hz, 120Hz
Lens ayırma Ayarlanabilir
Görüş Alanı ~110 derece
Sensörler Hareket Sensörü: Altı eksenli hareket algılama sistemi (üç eksenli jiroskop, üç eksenli ivmeölçer)​
Eklenti Sensörü: IR Yakınlık sensörü
Kameralar Kulaklık ve kumanda takibi için 4 kamera, Her bir göz takibi için IR kamera
Geri bildirim Kulaklıkta titreşim
PS5 ile bağlantı USB Type-C®
Ses Giriş: Dahili mikrofon, Çıkış: Stereo kulaklık jakı

PlayStation VR2 Sense Controllers Özellikleri

Tuşlar [Sağ]​
PS düğmesi, Seçenekler düğmesi, Eylem düğmeleri (Daire / Çapraz), R1 düğmesi, R2 düğmesi, Sağ Çubuk / R3 düğmesi
[Sol]​
PS düğmesi, Oluştur düğmesi, Eylem düğmeleri (Üçgen / Kare), L1 düğmesi, L2 düğmesi, Sol Çubuk / L3 düğmesi
Algılama/ İzleme Hareket Sensörü: Altı eksenli hareket algılama sistemi (üç eksenli jiroskop + üç eksenli ivmeölçer)
Kapasitif Sensör: Parmakla Dokunma AlgılamaIR LED: Konum İzleme
Geri bildirim Tetik Etkisi (R2/L2 düğmesinde), Dokunsal Geri Bildirim (birim başına tek aktüatör ile)
Bağlantı USB Type-C® Bağlantı Noktası
İletişim Bluetooth® Ver5.1​
Batarya Tür: Dahili Lityum İyon Şarj Edilebilir Pil