30 Mayıs 2023

gizala daily

Teknoloji • Sanat • Eğlence

Tüm Zamanların En İyi 10 Kirby Oyunu

Twinfinite sitesinin yaptığı haberde tüm zamanların en iyi 10 Kirby oyununu derleyerek oyun severlerin beğenisine sundu. Biz de sizler için bu 10 oyunu yazımıza taşıdık. Keyifli okumalar.

10. Kirby Air Ride

top 10 best kirby games

Bu listedeki diğer tüm oyunlar geleneksel platformlu Kirby oyunları olsa da, en iyi on Kirby oyununda bu onuncu sırayı en iyi yan oyunlardan birine ayıralım.

Kirby evreninde uygun bir kart yarış oyununun ortaya çıkmasının neden bu kadar uzun sürdüğünü bilmiyoruz, ancak Kirby Air Ride sonunda Game Cube için bir olay haline geldiğinde hayranlar şanslıydı. Nintendo, kart yarışçıları hakkında birkaç şey biliyor, bu nedenle Kirby evreni, yarış sırasında yaratıcı şekilde kullanılabilecek birçok harika silah yapan güçlendiricilerle dolu.

9. Kirby’s Epic Yarn

top 10 best kirby games

Nintendo, yaklaşık beş-on yıl önce bir takım iplik deseni aşamasından geçti. Nedenini anlamak mümkün değil ancak bu pek dert değil. Çünkü Kirby ve Yoshi’nin oynadığı tüm bu iplik oyunları beklenenden çok daha güzel oldu ve Kirby’s Epic Yarn da buna en iyi örnek.

Wii için çıkmış olmasına (ve daha sonra 3DS’de Kirby’s Extra Epic Yarn olarak yeniden piyasaya sürülmesine) rağmen, Kirby’s Epic Yarn hem görsel olarak hem de oyun açısından son derece iyi durumda. İplik motifi, grafiklerle ne kadar ileri gidersek gidelim, muhtemelen güzel görünecek zamanın ötesinde bir görünüme sahip bir platform oluşturma oyunu. Yarn temasında oynanan Ravel Yetenekleri ile geleneksel Kirby oyununun bir karışımından oluşuyor.

8. Kirby’s Dreamland

top 10 best kirby games

Bu listedeki açık ara en basit Kirby oyunu olmasına rağmen, Gameboy’da çıkış yapan ilk Kirby oyunu hala övgüyü hak ediyor ve serideki en iyi 10 oyun arasında bulunmayı hak ediyor.

Güçlendirmelerden yoksun olsa da, şu anda serinin temel bir unsuru olan Kirby hakkında sevmeye başladığımız hemen hemen her şey bu oyunda kuruldu. Kirby’nin açgözlü iştahı, düşmanları emme ve tükürme yeteneği, nefesini tutma ve uçma yeteneği ve elbette serinin birçok ikonik sahneleri, düşmanları ve müzikleri de  dahil olmak üzere hepsiyle bu oyunla birlikte tanıştık.

7. Kirby 64: The Crystal Shards

top 10 best kirby games

Nintendo’nun ilk Kirby 64’ünde yer alan ilk Kirby oyunu olmasına rağmen: The Crystal Shards yine de 2D bir düzlemde yer aldı. Ancak yine de Kirby 64’ü tembel olarak adlandırma hatasına düşmeyin. Oyundaki yükü fazlasıyla omuzluyor.

Kirby 64, oyuncuların oyundaki her bir gücü birleştirmesini sağlar, Kirby’yi buzdolabına dönüştürmek için kıvılcım ve buzu birleştirmek ya da daha da fazla yıkıcı olmak için aynı gücü iki katına çıkarmak gibi denemeler yapmak için onlara çok sayıda eğlenceli ve yaratıcı güç verir.

6. Kirby Super Star (Ultra)

top 10 best kirby games

Bazıları için, Kirby Super Star’ı (yeniden piyasaya sürüleni oynuyorsanız; Ultra) listenin aşağılarına almak, birçok güçlü Kirby hayranının favorisi olduğu için saygısızlık gibi görülebilir, ve bunun neden böyle düşünüldüğünü anlıyorum. Orijinal olarak SNES’te piyasaya sürülen Kirby Super Star, oyuncuların bu noktaya kadar yalnızca Gameboy ve NES’de deneyimledikleri gerçek bir oyun evrimi gibi hissettiren son derece parlak bir Kirby oyunudur.

Oynanış açısından gerçekten herhangi bir kusuru yok ve klasik formülü çok sayıda yeni güçle genişletiyor ve daha yakın zamanda piyasaya sürülen Kirby’ye benzer (ancak birçok yönden daha iyi) şekilde düşmanları müttefiklere dönüştürme yeteneği sunuyor.

Ancak listemiz için birkaç sıra geride kalmasının nedenlerinden bazıları da, oyun modlarının ortak olmayan doğası. Aslında oyunun bir dizi mini oyunda bölünmesi, bir dünya, hikaye veya zorluk artışı/ritim oluşturma şansını asla tam olarak vermiyor.

5. Kirby’s Dream Land 2

top 10 best kirby games

Kirby’s Dreamland 2, ilk oyunda kurulan Gameboy formülünü alır ve onu Kirby serisinin daha modern unsurlarından bazılarıyla birleştirir ve kendi kolundaki birkaç benzersiz numara ile harika bir etki yaratır.

Kirby’s Dreamland 2, karışıma güç katıyor, ancak aynı zamanda Kirby’nin hayvan arkadaşlarından biri olan Rick, Kine ve Coo ile takım kurarak güçlerinizi artırmanıza olanak tanıyor. Örneğin, ateş yeteneği ile Rick’in sırtına atlamak, hamsterın ateş solumasına izin verir. Bu listedeki tüm platform oyunları gibi, Kirby’s Dreamland 2’de bu mekanikleri kullanarak çözmeniz gereken çok sayıda eğlenceli bulmaca, mükemmel seviye tasarımı ve akılda kalıcı müzikler var.

4. Kirby: Triple Deluxe

top 10 best kirby games

Kirby’s Triple Deluxe, modern bir Kirby oyununun nasıl hissettirdiğinin temellerini attı ve etkisi bu güne kadar devam ediyor. Her zamankinden çok daha açık hikaye vuruşları var ve görsel olarak her şey her zamankinden çok daha fazla canlılık, renk ve parlaklık ile ortaya çıkıyor.

Ve elbette, erken bir 3DS oyunu olduğu için, 3D grafikleri çevirebilir ve üç boyutlu oyunlara ilgi duyuyorsanız bunun keyfini çıkarabilirsiniz. Birçok üçüncü taraf oyunu bu özellikten yararlanmak için mücadele ederken, Nintendo birinci taraf oyunları genellikle çalıştırdı ve Kirby: Triple Deluxe bu oyunlardan biri.

3. Kirby: Planet Robobot

top 10 best kirby games

Kirby: Triple Deluxe’ün görsel uyarımı artırırken sadece geleneksel Kirby oyununa daha fazla eğildiği yerde, Kirby: Planet Robobot sonradan ortaya çıkmaktan faydalandı ve geliştiriciler açıkça daha fazla oyun oynamayı iyileştirmeye ve genişletmeye odaklanabildiler. Sonuç, bugüne kadarki en iyi modern Kirby oyunlarından biri ve tüm zamanların en iyi Kirby oyunları listemizde ilk üçe girdi.

Kirby: Planet Robobot, adından da anlaşılacağı gibi, Kirby, dünyayı bir makineye dönüştürmeye çalışan mekanik düşmanlarla savaşırken görülüyor. Kirby, güçleri Kirby’yi bir cinayet makinesine dönüştüren (her zamankinden daha fazla) güçlü mekanik giysilerle birleştirebilir ve Kirby’nin yeni bulmacaları da çözmesine olanak tanır.

Daha önce oynamamış biri için garip bir numara gibi gelebilir, ancak Planet Robobot ile ilgili her şey son derece iyi tasarlanmış ve eğlencelidir ve 2016’da piyasaya sürülmesinden bu yana belirli bir hayran kitlesinin favorisi olmuştur.

2. Kirby and the Forgotten Land

top 10 best kirby games

Sonunda! Kirby and the Forgotten Land’in bir şeyleri açacağını ve Kirby’nin sonunda gerçek bir 3D ortamda dolaşmasına izin vereceğini görünce birçok Kirby hayranının aklına gelen kelime muhtemelen buydu. Kirby: Star Allies’dan sonra, serinin bir hareketliliğe ihtiyacı vardı ve HAL kesinlikle teslim oldu.

Kirby and the Forgotten Land, Kirby oyunları hakkında bildiğiniz ve sevdiğiniz her şeyi kapsıyor. Kirby’nin savaşabileceği, keşfedebileceği ve bulmacaları yepyeni yollarla çözebileceği bir 3D alana sahip. Oynanış anlamında devrim niteliğinde olmasa da, bu seri için mutlak bir oyun değiştirici ve şimdiye kadar yapılmış en canlandırıcı ve eğlenceli Kirby oyunlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Güçlerle deneyler yapmak veya patronlarla savaşmak bir yana, bu klasikleşmiş karakterlerin artık 3 boyutlu bir düzlemde kullanılabilmesi yeni ve heyecan verici hissettiriyor.

1. Kirby: Nightmare in Dreamland / Kirby’s Adventure

top 10 best kirby games

Listenin ilk sırasına, çoğu kişi için Kirby’yi haritaya koyan ve onu çekirdek bir Nintendo karakteri ve franchise’ı haline getiren NES Classic (veya isterseniz GBA’nın yeniden yapımı)’i yerleştirmem gerekiyor. Kirby’s Adventure. Bugüne kadar, en azından bu yazarın zihninde, mükemmel bir klasik 2D Kirby deneyimi. Numara ya da hediye yok, sadece birkaç güç kullanın ve devam edin.

Kirby’s Adventure and Nightmare in Dreamland, her biri kendi unutulmaz havasına ve temalarına sahip yedi dünyada 41 seviye ile modern Kirby oyun standartlarına göre bile gerçekten özel hissettiriyor. Ortaya çıkarılacak pek çok sır var ve oyunun %100’ü inanılmaz derecede tatmin edici.

Oyun, parkta tam bir yürüyüş yapmak kadar zorlu sayılmaz, ancak yine de biraz beceriye sahip küçük bir çocuk için erişilebilir. Klasik güçlerle dolu ve kendi başına bir yıldız olmaya devam edecek olan popüler Kirby anti-kahramanı Meta Knight’ı tanıtıyor.

Orijinal Kirby’s Adventure’ın bir NES oyunu olduğuna inanmak zor. Hala inanılmaz derecede iyi durumda ve tüm zamanların en iyi Kirby oyunlarında bir numaralı yerimizi hak ediyor.