30 Mayıs 2023

gizala daily

Teknoloji • Sanat • Eğlence

Yeni Artırılmış Gerçeklik Oyunu: Pikmin Bloom

Pokemon Go’nun yaratıcısı Niantic, Nintendo ile yeni işbirliği olan Pikmin Bloom uygulamasını önümüzdeki günlerde yayımlıyor. Pokemon Go ile aynı prensibe sahip oyun, yeni döneme damga vuracak gibi görünüyor. Bir haber bültenine göre, yeni uygulama önce Avustralya ve Singapur’da piyasaya sürülecek ve ardından Apple App Store ve Google Play Store’da dünya çapında ücretsiz olarak kullanıma sunulacak.

Shigeru Miyamoto oyun için yeni bir fragmanda, “Hem ben hem de Niantic’teki herkes için bu uygulamanın şekillenmesine yardımcı olmak yeni bir deneyim ve çok eğlenceli oldu” dedi. “Umudum, herkesin Pikmin ile birlikte kalıcı anılar yaratabilmesidir.”

Uygulama, günlük yürüyüşünüzde Pikmin adlı renkli böcek benzeri maskotları size eşlik etmesi için -gerçek dünya artırılmış gerçeklik (AR)- teknolojisini kullanır. Bunu yaparak, Pikmin’inizle etkileşime girmenize izin vererek, parka veya markete gitmek gibi sıradan aktiviteleri sizin için heyecanlı hale getirmeyi hedefliyor.

 

 

 

Konsollar için ana Pikmin oyunları, Pikmin gruplarını bir orduymuş gibi büyüttüğünüz ve komuta ettiğiniz bir dizi strateji oyunudur. Bu uygulama ise daha barışçıl bir yaklaşım benimsiyor ve diğer yaratıklarla savaşmayı içermiyor. Pikmin Bloom’da siz yürüdükçe otomatik olarak büyüyen Pikmin’i ekiyorsunuz, sonra koparıyorsunuz. Ne kadar çok yürürsen, o kadar çok Pikmin arkadaşı edinebilirsin. Pikmin’inizle yürümek ayrıca açan çiçeklerden bir iz bırakır ve Pikmin’inize eşya toplama şansı verir. Bu oyunda yeni Pikmin yok ama giyebilecekleri kıyafetleri topluyor olacaklar. Meyve gibi belirli öğeleri toplayarak Pikmin’inizi beslemek için kullanabilirsiniz. Onları beslemek, daha sonra başlarının üzerinde yürüyüşünüze daha fazla çiçek dikmek için kullanabileceğiniz çiçeklerin açmasına neden olacak. Bu sayede siz ve diğerleri şehrin her yerine sanal bahçeler oluşturmuş olacaksınız.

 

 

 

 

Pokémon Go’da diğer eğitmenlerle takım oluşturabilmenize rağmen bu uygulamada daha rekabetçi tavır takınacaksınız. Pikmin Blooms, herhangi bir takım seçmenize gerek kalmadan daha işbirlikçi olmayı hedefliyor. Oyun boyunca, başkalarıyla birlikte bahçeler kuruyorsunuz ve ödüller kazanmanıza yardımcı olacak oyuncularla mücadele ediyorsunuz.
Pikmin Bloom, sıradan anıları kutlamak konusunda daha fazlası olmaya çalışıyor. Oyunun önemli bir parçası, gününüzü yansıtmanıza izin veren bir günlük/ajanda şeklinde olacaktır. Böylece uygulama her gün adımlarınızı saymanıza olanak tanırken, size fotoğraf ekleme ve küçük bir veri oluşturma seçeneği sunacaktır. Böylelikle Pikmin Bloom; sağlıklı yaşamanız için sizi egzersize teşvik ederken bunu eğlenceli hale getirecektir!